|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Household Appliances, Garden Supplies, Decoration, Commodity, Auto Part, Electronic, Stationery, Toy, Advertising Company |
| Cooling Way: | Air Cooling |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Advantages:
1. Heavy duty, high power, high speed.
2. Imported heating element, long service life.
3. Multi-function button control, easy and intelligent operation.
4. Slow start function, perfect result in welding start.
5. Advanced digital constant temperature control system, temperature fluctuation in +-1 degree.
6. Dormancy function, protect the heater and save electric power.
7. Automatic balance device, keep constant welding on uneven floor.
8. Laser, LED light, landing gear and handrail, accurate and convenient work.

| Rated voltage | 220 V |
| Rated frequency | 50 Hz/60hz |
| Rated power | 3600W |
| Welding temperature | 20-650 ºC |
| Welding speed | 1-15 m/min |
| Welding width | 20-45mm |
| Net weight | 25kg |
| Size L×W×H | 630*480*390mm |
| Temperature fluctuation | ±1ºC |