Manual Eyelet Puncher Hole Punching Machine for Banner Tarpaulin
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | Three Years |
| Certification: | RoHS, CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 52, Huangyang Street, Zhengzhou, Henan, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CIF, DDP, EXW
Terms of Payment
T/T, PayPal, Western Union, Small-amount payment, cash
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- D03
- Controlling Mode
- Artificial
- Condition
- NEW
- Type
- Manual Hole Puncher
- Hole Number
- One
- Speed
- 80 Eyelets Per Minute
- Application
- for Banner,Tarpaulin ,Tent,Carton Eyelet Punching
- Color
- Gray
- Size
- One Machine, One Size
- Transport Package
- Standard Export Carton
- Specification
- 44*38*33cm
- Trademark
- lIUDU(SIXTH)
- Origin
- China
- HS Code
- 8453200000
- Production Capacity
- 1000 PCS Per Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 44.00cm * 38.00cm * 33.00cm
- Package Gross Weight
- 8.000kg
Product Description
Product Description
This type of eyelet machine could semi-automatically make eyelet punching.
Push the handrail ,the eyelet wuold fall down one by one ,no need to put the eyelet by hand,which highly improved the speed the eyelet pauching.The falling down of the eyelet is smmoth,no stuck.
Applicable Materials:
Flag banner, KT board, tag, coated banner, tarpaulin, tent, flex banner, light banner, mesh cloth, photo paper, etc.
Product Parameters
Flag banner, KT board, tag, coated banner, tarpaulin, tent, flex banner, light banner, mesh cloth, photo paper, etc.
Product Parameters
| Model | D03 |
| Eyelet Size | 10mm,12mm,5.5mm,6mm |
| Punching Speed | up to 80 pcs/min |
| Punching Thickness | up to 4mm |
| grommet material | iron |
| weight | 8kg |
Product packaging
Shipping
Normally, we will choose the best method of transportation for you according to your specific goods and country.Big order will be
shipped by sea (about 15-45 days) or by air(about 7-10 days).
Small order will be shipped by international express, like FedEx, DHL, TNT or UPS. Normally, it will cost about 7-10 working days.Certification

Normally, we will choose the best method of transportation for you according to your specific goods and country.Big order will be
shipped by sea (about 15-45 days) or by air(about 7-10 days).
Small order will be shipped by international express, like FedEx, DHL, TNT or UPS. Normally, it will cost about 7-10 working days.Certification

Company information
Exhibition
LIUDU exhibition photos
South America, Egypt, Dubai, Vietnam, Mexico, Peru, Turkey, India, Indonesia and the surrounding areas all have LIUDU footsteps.
Every exhibition is a new starting point for Liudu. Through the communication with the customer and the closer the customer's heart, we also understand the need for improvement of the machine. Many new needs of our new customers provide us ideas with the development of the machine
South America, Egypt, Dubai, Vietnam, Mexico, Peru, Turkey, India, Indonesia and the surrounding areas all have LIUDU footsteps.
Every exhibition is a new starting point for Liudu. Through the communication with the customer and the closer the customer's heart, we also understand the need for improvement of the machine. Many new needs of our new customers provide us ideas with the development of the machine
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Eyelet machine
- Manual Eyelet Puncher Hole Punching Machine for Banner Tarpaulin
Related Categories
Hot Searches
More