| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| After-Sales Service Provided: | Factory After Sale Service |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


Description of Automatic grommet eyelet machine
| Voltage | 120V/230V |
| Rated Power | 750W |
| Frequency | 50-60HZ |
| Rotate Speed | 3000-5000r/min |
| Size | 10mm, 12mm, 8mm, 6mm, 5.5mm |
Main Parameters:
Voltage:120V/230V
Rated Power:750W
Frequency:50HZ
Rotate Speed:3000-5000r/min
Punching speed:up to 120pcs per minute
Size:10mm, 12mm, 8mm, 6mm, 5.5mm (we can do the size that you need)
Usage range:flex banners, x banner,advertising cloth,flag, 

Feature of automatic eyelet machine
1.The machine can punch along the cloth freely in fast speed .
2.The eye button punched by this machine is very firm and hard to turn .
3.The guiding laser controls the distance between the eyebutton and ruler .
4.The flinging has no crevasses , which is very beautiful and impossible to fray the rope .
5.The pressing plate is designed by project plastic that couldn't get rusted or dirt the picture .
6.It is one of the necessary equipments for spray painting industry . Because of its advantages of labor saving , time saving and good punching quality
Details photo for eyelet puncher

Certificate of eyelet machine :


Why Choose Us
1. We are factory,Minimum 10% Lower price
2.Accept OEM
3.One year Free warranty
4.Fast delivery,Perfect after-sale service
5.The best safety welder supplier
6..All prototype products have to go through 4 checks in the whole process: Raw material inspection, In processing inspection,Final inspection,Outgoing inspection
