Liudu Top3400c 3600W Heavy Duty PVC Welding Machine Tarpaulin Welder
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Electronic, Advertising, Tarpaulin, Waterproof, Roofing |
| Cooling Way: | Air Cooling |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TOP3400C
- Control
- Automatic
- Frequency Range
- Low Frequency
- Electric Current
- AC
- Style
- Portable
- Power
- Electric
- Voltage
- 110V/230V
- Welding Width
- 2-4.5cm
- Rated Power
- 3600W
- Speed
- 1-15 M/Min
- Transport Package
- Standard Export Carton
- Specification
- 49x29x30cm
- Trademark
- LIUDU
- Origin
- China
- HS Code
- 8515809090
- Production Capacity
- 50PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 79.00cm * 48.00cm * 37.00cm
- Package Gross Weight
- 31.000kg
Product Description
TOP3400C PVC TPO Polymer Roofing Membranes Hot Air Automatic Plastic Welder is a high-end hot air welding machine. It is designed to weld plastic materials. It can weld advertising inkjet fabric, inkjet cloth, light box cloth, thick PVC cloth, mesh cloth, tarpaulin and other PVC, PE, DHPE, LDPE, EVA, Pp plastic materials that can be hot melted.
It is the best selling model with stable performance. 1 year warranty, FREE spare parts, lifelong maintenance.
Advantages:
1. Digital constant temperature system, temperature fluctuation ±1°C.
2. Automatic sleep protection system.
3. 3600W power and high-efficiency.
4. Built-in balance device, even if the ground is not flat, it can be perfectly welding.
5. With long direction handrail, landing gear, universal wheel, laser positioning light and led light.
Parameters & Details
| Rated voltage | 220 V |
| Rated frequency | 50 Hz/60hz |
| Rated power | 3600W |
| Welding temperature | 20-650 ºC |
| Welding speed | 1-15 m/min |
| Welding width | 20-45mm |
| Net weight | 25kg |
| Size L×W×H | 630*480*390mm |
| Temperature fluctuation | ±1ºC |
01:3
Overlap Welding, Edge Welding and Rope in Hemming
Product packaging
Shipping Methods
Small order will be shipped by international express, like FedEx, DHL or UPS. Normally, it will cost about 7-10 working days.Packaging & Shipping
South America, Egypt, Dubai, Vietnam, Mexico, Peru, Turkey, India, Indonesia and the surrounding areas all have LIUDU footsteps.
Every exhibition is a new starting point for Liudu. Through the communication with the customer and the closer the customer's heart, we also understand the need for improvement of the machine. Many new needs of our new customers provide us ideas with the development of the machine.
Company Profile
Why Choose Us?
· Focus on hot air welder & eyelet machine
· Professional R&D team
· Quality assurance & prompt delivery
· Timely after-sales service
· 1 year warranty, lifetime maintenance
Our Services
|
Delivery Time |
4 working days after receiving clients' payment. |
|
Payment Terms |
T/T, L/C, Paypal, Western Union |
|
Packing |
a. Machines are wrapped in plastic film first before packing, which is to avoid moisture on the sea. with metal wire if necessary. |
|
Quality Guarantee Terms |
Quality guarantee term is for one year. Malfunctions which are caused by machine-self and quality will be responsible for our manufacturer. Other malfunctions which are caused by operation mistakes, man-made problems, etc will be responsible for clients-self. |
After Sale Service:
a.Before sending the machine, we will test and adjust, so you can use directly when you get it.
b.Operation vedio and instruction will be send to clients, to help them use machines better.
c.We provide support service for all of our customers to help their heat thansfer business goes well. Comprehensive guarantee for one year except the wearing parts 24-hour technical support by email or calling User-friendly English manual for machine using and maintain.
FAQ
1. Q: How to get a quotation?
A: You can contact us by email or inquiry. We will reply you within 2 hours, please kindly inform us: material, provide size or other specific requirement.
2. Q: What's warranty we assure?
A:1 year .
3. Q: Where are you? Can we go to China and visit your factory?
A: Yes, of course. We are in Henan, China. Welcome to our factory.
4. Q: Do you have manual with the machine?
A: Yes, of course. It is in English version.
Sales Manager
ZHENGZHOU LIUDU MECHANICAL ELECTRICAL EQUIPMENT CO.,LTD
Factory add.: No.52, Huangyang Street, High-tech District, Zhengzhou City, Henan Prov, China
Website: liuduwelder.en.made-in-china.com
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Flex banner welding machine
- Liudu Top3400c 3600W Heavy Duty PVC Welding Machine Tarpaulin Welder